CSTUG na FI MU

Petr Sojka, FI MU
Ročník VII - číslo 1, říjen 1996
Citace: P. Sojka. CSTUG na FI MU. Zpravodaj ÚVT MU. ISSN 1212-0901, 1996, roč. VII, č. 1, s. 6-7.
Tematické zařazení: Dění na MU

Uživatelé sázecího systému TeXu na MU jsou oproti příznivcům produktů z dílny komerčních a bombasticky inzerujících firem patrně v menšině. Mají však svou stálou uživatelskou základnu a málokdy dochází k situaci, kdy uživatel systému TeX přejde k soustavnému používání jiných systémů. Zejména pro publikaci rozsáhlých sborníků či psaní knih a technické dokumentace je TeX preferován algoritmicky myslícími autory na MU.

CSTUG

CSTUG (Československé sdružení uživatelů TeXu) je občanské sdružení1, které bylo založeno v roce 1990 hrstkou TeXových nadšenců. Posláním sdružení je vytvářet předpoklady pro všestranné využívání a další rozvoj jazyka počítačové typografie TeX a příbuzného programového vybavení pro stolní tisk (DTP). V současné době má přes 50 kolektivních členů (mj. i 4 fakulty MU) a kolem 400 individuálních členů z ČR i SR.

Podpora TeXu na MU

Sázecí systém TeX byl a je podporován zejména informatickými pracovišti MU - Fakultou informatiky a Ústavem výpočetní techniky. Od odborných konzultací, přes instalace software a vývoj sázecího software. Jelikož jde ve své podstatě o programování, není divu, že zde TeX zapustil své kořeny velmi hluboko. To ocenil i autor programu TeX profesor Donald Knuth, který FI MU letos navštívil a obdržel čestný doktorát (viz článek ve Zpravodaji VI/3).

Jelikož TeX v Brně měl široké zázemí a podporu, rozhodlo valné shromáždění CSTUG o převedení sídla sdružení do Brna na FI MU, kam je koncentrována řada aktivit. Byla zřízena nová Internetovská doména cstug.cz jako alias pro doménu muni.cz a jsou zde zajišťovány tyto služby:

Elektronický archiv
na adrese ftp://ftp.cstug.cz/pub/tex. Obsahuje téměř 3 GB software souvisejícího s TeXem.
WWW server
Domovská stránka má URL http://www.cstug.cz/cstug/.
Diskusní skupina mutex
věnovaná problémům a informacím o podporované instalaci na MU. Též jsou zde avizovány přírůstky do elektronického archívu. Přihlášení do skupiny se děje standardním způsobem přes listserv@muniteckacz.
News
Diskusní skupina mutex je přístupná přes mechanismus news pod názvem cz.muni.redir.mutex.

Kromě toho je vyvíjena snaha mít v knihovně FI MU maximum literatury o TeXu k zapůjčení. Dostupné tituly můžete vyhledat pomocí telnet://tinlib@knihovna.muni.cz v katalogu Fakulty informatiky. Kromě základní literatury v angličtině (Knuth: TeXbook, Lamport: LaTeX) je v knihově česká literatura a časopis Zpravodaj vydávaný CSTUGem. Mnohé z TeXových titulů se též dají zakoupit v knihkupectví Mareček, c/o FI MU, Botanická 68a, marecek@fiteckamuniteckacz buď osobně nebo na dobírku.

1 Ve smyslu zákona o sdružování občanů 83/1990 a jeho novely 68/1993 Sb.