Úspěšná mezioborová spolupráce v oblasti výzkumu nových léčiv přináší své ovoce. Speciální software CaverDock, vyvinutý týmem Jiřího Filipoviče, významně napomáhá k urychlení simulací proteinu, který je klíčem k šíření viru SARS-CoV-2. V důsledku toho jsou vědci blíže k nalezení léků, které mohou blokovat funkci tohoto proteinu a předcházet nemoci a progresi pandemie.
Urychlení vývoje léčiv proti COVID-19
Společně s odborníky z Loschmidtových laboratoří Přírodovědecké fakulty MUNI, výzkumného centra RECETOX MU a Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC) se naši výzkumníci zaměřili na využití umělé inteligence v boji proti pandemii. Pomocí programu CaverDock otestovali přes čtyři tisíce dříve schválených léčiv a v obrovském množství těchto vzorků našli několik molekul, které by mohly zabránit šíření viru v lidském těle. Díky těmto poznatkům by se mohl několikanásobně urychlit vývoj nového účinného léku, který by dokázal onemocnění COVID-19 zabránit.
„CaverDock je v tom, co umí, poměrně novým nástrojem, hodláme jej však i nadále vyvíjet a rozšiřovat jeho funkcionality. V tomto společném projektu jsme jej navíc poprvé použili ke studiu takto vysokého počtu molekul,“ říká Jiří Filipovič, který stojí jako autor za počítačovými algoritmy použitými v programu.