Unikátní nonstop provoz
S návrhem na zřízení Celouniverzitní počítačové studovny, které nikdo neřekne jinak než „cépéeska“, přišel Ústav výpočetní techniky počátkem roku 2000. V té době začala rychle narůstat elektronizace studia na univerzitě a celé společnosti, bylo proto nezbytné zásadním způsobem zlepšit dostupnost IT technologií pro studenty univerzity. Vybavenost uživatelů osobní výpočetní technikou byla v té době nízká, jen málokdo vlastnil osobní počítač, notebooky teprve začínaly, chytré mobily ještě neexistovaly. Připojení na internet měli jen fajnšmekři.
Zřídili jsme proto počítačovou studovnu, která byla díky své poloze v centru dobře dostupná studentům z celé univerzity, vybavená osobními počítači s mnoha programy a s vyškolenou obsluhou schopnou studentům poradit. A především byla a dodnes je v provozu nonstop – 7 dnů v týdnu, 24 hodin denně. Studenti s vyšší potřebou přístupu k počítači tak mohli využít méně frekventované noční čí víkendové časy, aniž by museli bojovat o počítač s masou zájemců v přetížené denní době. Takto koncipovaná počítačová studovna byla vůbec první v rámci vysokých škol ČR.
Obrovský zájem ze strany studentů
V prostorách budovy lékařské fakulty na Komenského náměstí jsme CPS otevřeli uživatelům 1. září 2000. Tehdy byla vybavena 106 osobními počítači s operačním systémem Windows 2000, kancelářskými nástroji, multimediálním vybavením a hlavně s rychlým připojením na internet. K dispozici byly časem také tiskové, kopírovací, skenovací a další služby.
Zájem studentů od začátku předčil i ta nejoptimističtější očekávání. Hned v prvním roce byla CPS otevřena 355 dnů 24 hodin denně (8.536 hodin prakticky nepřetržitého provozu). Během té doby ji 9 815 studentů (polovina tehdejšího studentského osazenstva univerzity) navštívilo v průměru téměř 40krát při 363 167 návštěvách. V dalších letech se návštěvnost studovny ustálila kolem 400 tisíc návštěv ročně – ve frekventovaných dobách byly běžné i dlouhé fronty zájemců před studovnou.
Zlepšujeme se na popud uživatelů
Pro trvalé zajištění potřeb bylo klíčové sledovat názory a požadavky uživatelů, tedy studentů. V letech 2002 a 2004 provedli studenti FSS rozsáhlý sociologický průzkum „CPS očima studentů“, byla založena Rada CPS a posléze Spolek CPS. Z průzkumů vyplývala vesměs pozitivní hodnocení i zajímavé podněty pro další rozvoj. Jediná zásadní a opakovaná výtka se týkala nedostatečné kapacity studovny. Proto jsme v dalších letech vytvářeli společně fakultní počítačové studovny a začlenili je do jednotné sítě Univerzitních počítačových studoven.
Samotná CPS se během uplynulých dvaceti let průběžně vyvíjela, rekonstruovala a obměňovala. Vzhledem k enormní zátěži bylo nutné už po prvních třech letech provozu kompletně obměnit a modernizovat celé její technické vybavení. V roce 2006 jsme vedle obměny vybavení provedli také rozsáhlou rekonstrukci prostor studovny a jejího zázemí. Další obměny a rekonstrukce probíhaly v následujících letech (zatím poslední velká rekonstrukce se uskutečnila v roce 2018).
Stále oblíbené místo
Ani po dvaceti letech neztratila CPS svůj význam a přínos. Přestože studenti běžně mají vlastní počítače a notebooky (se situací před dvaceti lety se to nedá vůbec porovnávat), zájem o využívání studovny a jejich služeb neklesá – jen v loňském roce proběhlo na 300 tisíc návštěv (za uplynulých 20 let to bylo celkem již 6,5 milionů návštěv). Vedle samotného přístupu k počítačům a internetu je oceňována také možnost sociálních kontaktů a týmové spolupráce v kteroukoliv denní i noční dobu.
Současné prostory studovny nabízí vedle studijní a tiché zóny (aktuálně 115 počítačů plus samostatná místnost pro rychlé WiFi připojení notebooků) také společenskou zónu sloužící ke skupinové práci a případné relaxaci. Trvale se rozšiřuje také nabídka doprovodných služeb, která dnes zahrnuje například i velkoformátový tisk a 3D tisk či online IT ServiceDesk.