Varování: spear-phishingová kampaň cílící na přihlašovací údaje do IS MU
Kyberbezpečnostní tým Masarykovy univerzity varuje před aktuální spear-phishingovou kampaní, zaměřenou na zcizení přihlašovacích údajů do Informačního systému MU.
IT odborníci z Ústavu výpočetní techniky Masarykovy univerzity zkoušeli, jak dobře se ubrání kybernetickým útokům. Pomocí simulace kybernetického útoku ověřovali zabezpečení vysoce chráněných informací, tzv. citlivých dat, ve speciálním prostředí známém jako SensitiveCloud. Výsledky jejich posledního testování pomohou zvýšit zabezpečení tohoto prostředí pro ukládání i zpracování citlivých dat a posunout kupředu výzkum kybernetické bezpečnosti.
Není žádným tajemstvím, že vlastníci dat jsou neustále ohrožováni hackery. Na Ústavu výpočetní techniky Masarykovy univerzity proto pracuje tým IT specialistů na kybernetickou bezpečnost s cílem zlepšit třeba kybernetické zabezpečení systémů nebo připravenost prostředí na vyšetřování bezpečnostních incidentů. Zvláštní pozornost věnují citlivým datům, tedy vysoce chráněných informací vyžadujících speciální ochranu. Ta ukládají uživatelé výzkumné infrastruktury CERIT-SC MU v unikátním prostředí známém jako „SensitiveCloud“. V posledním měsíci proto IT experti ÚVT MU otestovali, jak dobře toto jedinečné prostředí splňuje vysoké požadavky na kybernetickou bezpečnost. Připravili simulaci promyšleného hackerského útoku a prověřili jak připravenost systému, tak reakce IT odborníků, kteří cloud spravují.
Běžně se slabiny systémů testují pomocí tzv. penetračních testů, které se zaměřují na odhalování zranitelností umožňujících neoprávněný vstup do IT systémů. Test odborníků Ústavu výpočetní techniky MU byl však mnohem komplexnější. Jeho cílem bylo navíc prověřit reakce IT správců na probíhající simulovaný útok. Ti věděli sice, že systém bude testován, ale neznali čas ani hodinu, kdy k testu dojde. V určitý moment pak obdrželi fiktivní zprávu, že z úložiště byla zveřejněna citlivá data. Následně pak pomocí stávajícího nastavení prostředí vypátrali, co přesně se stalo a jak ochranu prostředí vylepšit do budoucna. „Můžete to brát jako takovou detektivní hru. Správci systému museli projít kroky pomyslného zloděje, který se dopustil kriminálního činu. Jako detektivové hledali jednotlivé stopy, které na místě činu zanechal, a snažili se přijít na to, jak přesně se čin stal. Šlo o velmi detailní práci, kdy pro nás byl důležitá každá maličkost,“ uvedl IT expert Lukáš Daubner, který vedl přípravu testování.
Test byl výjimečný už samotným fiktivním útokem, a také vysokými požadavky kladenými na správce SensitiveCloudu. Ti museli vypátrat nejen to, co útočník v systému napáchal, ale zmapovat také jeho kroky a jejich posloupnost. „Správci systému získali díky simulovanému scénáři neocenitelnou praktickou zkušenost. Sami tak na vlastní kůži poznali, které systémy v ekosystému SensitiveCloud potřebují z hlediska bezpečnosti větší péči při jejich konfiguraci a správě,“ dodal výkonný ředitel centra CERIT-SC Matej Antol z Masarykovy univerzity. Testování IT odborníci připravovali dva měsíce a bylo přísně tajné.
Vyřešení tohoto simulovaného incidentu pomohlo IT specialistům z Masarykovy univerzity zlepšit obranyschopnost cloudu, jeho konfiguraci a procesy související s ochranou citlivých dat. Unikátní testování bylo součástí přípravy na získání bezpečnostní certifikace pro provoz SensitiveCloudu a jeho výsledky pomohou vylepšit metodiku forenzní připravenosti. Na té IT expert Lukáš Daubner spolupracuje s předním odborníkem na informační bezpečnost Raimundem Matulevičiusem z estonské Tartuské univerzity. Testování proběhlo v rámci mezinárodního projektu kybernetické bezpečnosti CHESS, na kterém se podílí IT specialisté z Estonska a regionu Jižní Moravy. O unikátním testování forenzní připravenosti citlivého cloudu přednášel Lukáš Daubner také v červnu 2023 na 35. mezinárodní konferenci CAISE '23 ve španělské Zaragoze.
Odborný článek: „A Case Study on the Impact of Forensic-Ready Information Systems on the Security Posture“
Kyberbezpečnostní tým Masarykovy univerzity varuje před aktuální spear-phishingovou kampaní, zaměřenou na zcizení přihlašovacích údajů do Informačního systému MU.
Konec září ve znamení vědy! Navštivte Noc vědců, celonárodní akci popularizující vědu, které se tradičně účastní také naši kolegové výzkumníci. Pro návštěvníky si připravili atraktivní program, tentokrát na téma Proměna. Přijďte v pátek 27. září 2024 od 18 hodin na Fakultu informatiky zjistit, jak se proměňují techniky útočníků i obránců v kyberbezpečnosti nebo jak data mění svět vědy.