Varování: spear-phishingová kampaň cílící na přihlašovací údaje do IS MU
Kyberbezpečnostní tým Masarykovy univerzity varuje před aktuální spear-phishingovou kampaní, zaměřenou na zcizení přihlašovacích údajů do Informačního systému MU.
O úspěchu našich výzkumně zaměřených pracovníků v oblasti provenance information jsme informovali v předešlém článku. Nedávno na něj navázali publikací ISO standardu, ve kterém jsou aplikované výstupy jejich práce, a článkem v prestižním časopise Learning Health Systems, kde standard popisují.
Dosáhnutí nových výzkumných průlomů v oblasti biotechnologií či biomedicíny vyžaduje otevřenou a praktickou výměnu informací a možné opětovné použití vzorků a dat různých vědeckých skupin a institucí. Kvalita těchto vzorků, experimentálních postupů a dat výrazně ovlivňuje možnost získávání nových poznatků a výsledků. Pro posouzení této kvality je proto zásadní spolehlivá dokumentace, která popisuje kompletní historii dat až po jejich zdroj. A to od popisu vstupních biologických nebo environmentálních vzorků, přes způsob jejich odebrání, uchovaní a zpracování, generování a zpracování dat a případnou integraci dat z jiných zdrojů. Na současném stavu výměny takovéto související dokumentace je však mnohdy co zlepšovat. Informace o původu vzorků a dat jsou často nedostatečné, nekompletní nebo nesrozumitelné. V současnosti chybí jednotný rámec a postup, který by umožnil jednoduchou výměnu a následné zpracování související dokumentace dat a vzorků a který by byl aplikovatelný pro oblast biotechnologií. To ve výsledku brání využití maximálního potenciálu vzorků a dat.
Náš výzkumný pracovník Rudolf Wittner se svými kolegy z týmu se proto věnují vývoji průmyslových standardů a otevřených specifikací. Jejich cílem je zajistit důvěryhodnou, strojově čitelnou dokumentaci pro vzorky a data. Standardy také zvýší jejich spolehlivost a celkově možnosti využití, což pak ve výsledku podpoří nové objevy a rozvoj různých oblastí živých věd (tzv. life sciences). V současné praxi však stále přetrvává propast mezi potřebami a realitou požadavků specifikovaných v přijatých normách, a to včetně technických, provozních a právních specifikací. Vytvořený mezinárodní standard pro správu dokumentace vzorků a dat je však navržený tak, abych vyhovoval jak nárokům akademické sféry, tak průmyslovým podmínkám. Určený je pak především pro společnosti, které se zabývají shromažďováním, zpracováním nebo distribucí biologického materiálu a dat v oblasti biotechnologií (výjimkou je potravinový průmysl, který má vlastní standardy).
Publikovaný standard je prvním ze série šesti standardů, ve kterém jsou výzkumné výsledky našich kolegů aplikovány. K nahlédnutí a případnému využití je dostupný na webu ISO Standards.
Kyberbezpečnostní tým Masarykovy univerzity varuje před aktuální spear-phishingovou kampaní, zaměřenou na zcizení přihlašovacích údajů do Informačního systému MU.
Konec září ve znamení vědy! Navštivte Noc vědců, celonárodní akci popularizující vědu, které se tradičně účastní také naši kolegové výzkumníci. Pro návštěvníky si připravili atraktivní program, tentokrát na téma Proměna. Přijďte v pátek 27. září 2024 od 18 hodin na Fakultu informatiky zjistit, jak se proměňují techniky útočníků i obránců v kyberbezpečnosti nebo jak data mění svět vědy.