Varování: spear-phishingová kampaň cílící na přihlašovací údaje do IS MU
Kyberbezpečnostní tým Masarykovy univerzity varuje před aktuální spear-phishingovou kampaní, zaměřenou na zcizení přihlašovacích údajů do Informačního systému MU.
Otevřená věda a výzkumná data – to byla témata historicky prvního setkání National EOSC Tripartite Event. V prostorách Národní technické knihovny v Praze se potkalo více než 150 zástupců českých i zahraničních organizací, kteří aktivně podporují otevřenou vědu a projekt Evropského cloudu otevřené vědy (EOSC).
O otevřeném přístupu k vědeckému poznání, tzv. otevřené vědě, společně mluvili přední čeští i zahraniční odborníci na prvním českém National EOSC Tripartitu Eventu v Praze. V Národní technické knihovně se 1. a 2. června 2023 setkali nejen představitelé vědeckých organizací a univerzit, ale i vědci, kteří usilují o „otevřenost“ vědeckého prostředí a sdílení vědeckých poznatků. Jak ředitel hostitelské instituce Martin Svoboda na konferenci uvedl: „Otevřená věda představuje transformaci vědeckého procesu do 21. století. Jsem velmi rád, že Národní technická knihovna mohla spolupořádat a hostit takto významnou akci a napomoci tak mezinárodní kooperaci a integraci české vědy do evropského výzkumného prostoru.“
Organizátoři konference první den věnovali představení vzájemné spolupráce ve formátu tzv. tripartity – Evropské komise, EOSC Steering Board a EOSC Association v oblasti správy výzkumných dat. Ve dvou panelových diskusích vystoupili politici, vědci i vedoucí výzkumných institucí a představili výzvy a předsudky, jimž otevřená věda aktuálně čelí, uvedení projektu EOSC na národní úrovní a příklady dobré praxe s vizí do budoucna. Druhý den byla tématem samotná Open Science a její institucionální podpora v českém univerzitním prostředí.
V úvodu dvoudenního setkání vystoupila ministryně pro vědu, výzkum a inovace České republiky Helena Langšádlová, která uvedla: „Jsem velmi ráda, že zrovna Česká republika je příkladem dobré praxe ve sdílení vědeckých dat díky projektu IPs EOSC-CZ. Spolupráce je klíčem k úspěchu a v oblasti vědy tomu není jinak. Mezinárodní kooperace a nadšení pro hledání posledních vědeckých řešení je to, co nás posouvá dopředu a rozvíjí naši společnost.“ Důležitost zavedení EOSC principů do každodenního života vědecké komunity zdůraznil ve svém projevu také zástupce mandátní organizace EOSC pro Českou republiku Luděk Matyska: „Implementaci EOSC v ČR je vhodné vnímat jako jeden z klíčových nástrojů změny českého vědeckého prostředí, který společně s budoucí změnou hodnocení vědy, která nás nemine, dokáže posunout směřování a kvalitu naší vědy o úroveň výše. Tímto také podporujeme principy Open Science a otevřeného přístupu ke vědeckým informacím."
Součástí dvoudenního programu bylo také podepsání dvou memorand mezi zástupci Národní technické knihovny (NTK) a mezinárodních organizací ORCID a DataCite, jejichž součástí je od 1. června i Masarykova univerzita. Organizace se zavázaly podporovat a využívat perzistentní identifikátory ORCID a DataCite ve výzkumném prostředí České republiky. Pomocí těchto identifikátorů je možné postupně propojit konkrétní projekty, publikace a další vědecké aktivity s konkrétními vědci, a tím dále zefektivnit výzkumné prostředí.
Více informací o National EOSC Tripartie Event najdete v tiskové zprávě.
Kyberbezpečnostní tým Masarykovy univerzity varuje před aktuální spear-phishingovou kampaní, zaměřenou na zcizení přihlašovacích údajů do Informačního systému MU.
Konec září ve znamení vědy! Navštivte Noc vědců, celonárodní akci popularizující vědu, které se tradičně účastní také naši kolegové výzkumníci. Pro návštěvníky si připravili atraktivní program, tentokrát na téma Proměna. Přijďte v pátek 27. září 2024 od 18 hodin na Fakultu informatiky zjistit, jak se proměňují techniky útočníků i obránců v kyberbezpečnosti nebo jak data mění svět vědy.