Strategický záměr ÚVT na léta 2021–2028
Věda a výzkum a doktorské studium
Strategické cíle
2.1 Přispívat k postavení mu jako špičkové výzkumné univerzity rozvojem jejího e-infrastrukturního zázemí, postaveného na aktivním zapojení do národních i mezinárodních e-infrastruktur, zejména e–INFRA CZ a EOSC; podporovat interdisciplinaritu aktivním zapojením a spoluprací s dalšími výzkumnými infrastrukturami na mu i mimo ni.
2.2 Koordinovat a soustavně rozvíjet principy a strategii Open Science na mu, ustavit mu jako významného nositele velkých repozitářů výzkumných dat, budovaných v souladu s fair principy a zapojených do EOSC ekosystému s cílem podpořit dlouhodobé zlepšení kultury rozhodování na základě (vědeckých) faktů v ČR (rozvoj vědecké diplomacie).
2.3 Soustavně rozvíjet pozici ÚVT jako klíčového mezinárodně akceptovaného pracoviště aplikovaného výzkumu zejména ve strategických oblastech kyberbezpečnosti, umělé inteligence a e-infrastruktur, s cíleným využitím dosažených výsledků bezprostředně v univerzitním prostředí.
2.4 Podporovat IT orientovanou interdisciplinaritu v doktorském studiu, vypisovat odpovídající témata disertačních prací, spolupracovat napříč doktorskými studijními programy na univerzitě kvalifikovanou péčí o synergickou aplikaci informatických principů při řešení interdisciplinárních výzkumných témat souvisejících se strategickými výzkumnými směry ÚVT.
Specifické strategické cíle v jednotlivých strategických oblastech výzkumu ÚVT
2.5 Být vedoucím národním pracovištěm v oblasti výzkumu a aplikace autonomních kyberbezpečnostních nástrojů, se speciálním zaměřením na nástroje a procesy, které umožní zvládnout transformativní vliv umělé inteligence na oblast kyberbezpečnosti.
2.6 Rozvíjet koncepci maximální automatizace kyberbezpečnostního týmu, jejímž těžištěm je výzkum pokročilých metod zajišťování situačního povědomí a predikce kyberbezpečnostních incidentů.
2.7 Studovat a rozvíjet modely, nástroje a procesy pro validaci, ověřování a depozici AI metod s cílem stát se národní referenční institucí v této oblasti zejména pro zpracování dat z kyberbezpečnosti, věd o živé přírodě a lékařství a provozu rozsáhlých IT systémů.
2.8 Rozvíjet výzkum v oblasti vysvětlitelnosti chování metod umělé inteligence s návazným vývojem aplikovaných XAI (explainable AI) metod, dosáhnout pozice národního lídra v této oblasti.
2.9 Vytvořit flexibilní (cloudovou) infrastrukturu pro vytěžování dat z repozitářů vědeckých dat zejména v následujících oblastech: (i) zdraví a vědy o živé přírodě, (ii) environmentální, toxikologická a farmaceutická data, (iii) provoz e-infrastruktur včetně dat specifických pro kyberbezpečnostní výzkum; ve vazbě na bod 8 pak aktivně přispět k budování datových úložišť v těchto oblastech.
2.10 Rozvíjet výzkum a vývoj v oblasti návrhu a akcelerace algoritmů pro efektivní využití vysokovýkonných (HPC) e-infrastruktur a rozsáhlých datových úložišť; podporovat a rozvíjet interdisciplinární výzkum cílením na potřeby výzkumných týmů na mu, v národním i mezinárodním kontextu zejména v souvislosti s velkými výzkumnými infrastrukturami, EOSC a Euro HPC; hrát v této oblasti klíčovou roli v rámci národní e-infrastruktury e –INFRA CZ.
2.11 Rozvíjet výzkum v oblasti řízení přístupu k IT zdrojům (autentizační a autorizační infrastruktura), a to včetně vývoje odpovídajících nástrojů s aspirací na široké mezinárodní nasazení.
2.12 Rozvíjet Open / FAIR data koncepci, zejména ve vztahu k metodám, procesům a nástrojům pro tvorbu, provoz a další rozvoj otevřených repozitářů vědeckých dat, aktivně (koordinačně) se zapojit do přípravy národní koncepce a následného budování sítě takovýchto repozitářů v rámci ČR a jejich napojení na mezinárodní aktivity.
Klíčové výsledky a indikátory
Společné
2.i Vysoká kvalita publikačních výsledků, zejména v D1 a Q1 časopisech a na špičkových konferencích; rostoucí trend v počtu i kvalitě výsledků.
2.ii Významný podíl publikací se zahraničními partnery (rostoucí trend).
2.iii Navýšení počtu habilitovaných pracovníků (docentů a profesorů) tak, aby každé strategické téma bylo pokryto alespoň dvěma habilitovanými pracovníky.
2.iv Rozsah zapojení do mezinárodních orgánů (pracovní skupiny, panely, standardizační instituce a skupiny…), specificky v pozici vedoucích nebo jejich zástupců.
2.v Rostoucí zapojení do mezinárodních projektů a podobných aktivit s významným postavením v rámci projektů; koordinace mezinárodních projektů (měřítkem počet projektů, pozice v nich i objem získaných finančních prostředků).
2.vi Počet úspěšných absolventů doktorského studia vedených zaměstnanci ÚVT; počet školitelů– konzultantů z řad zaměstnanců ÚVT (bez ohledu na obor studia); rostoucí trend ve vedení doktorských studentů pod dvojím vedením (se zahraniční institucí).
2.vii Počet spolupracujících zahraničních pracovišť (primárním indikátorem jsou výměnné pobyty školených doktorských studentů a zaměstnanců).
2.viii Počet spolupracujících průmyslových partnerů (rostoucí trend), rozvoj projektů smluvního výzkumu (na národní i mezinárodní úrovni).
2.ix Počet aktivních spoluprací se státní správou, resp. samosprávou (projekty, studie, smluvní výzkum…).
Specifické
2.x Počet velkých výzkumných infrastruktur s aktivní (smluvní) spoluprací s ÚVT.
2.xi Počet a rozsah spravovaných repozitářů vědeckých dat.
2.xii Vytvoření frameworku pro vývoj a kontinuální trénink autonomních kyberbezpečnostních nástrojů.
2.xiii Vytvoření systému a metodologie pro validaci systémů využívajících principů umělé inteligence.
Opatření k dosažení cílů
2.a Důraz na zvyšování akademické kvalifikace – odborné vedení doktorských studentů v roli konzultantů, zajištění habilitovaných pracovníků, příprava na zajištění alespoň jedné profesorské pozice.
2.b Pokračování v internacionalizaci členů týmu, náboru a průběžném udržování zahraničních pracovníků na post-doc pozicích.
2.c Prohlubování spolupráce se stávajícími zahraničními partnery – extenzivní zapojení do mezinárodních výzkumných komunit prostřednictvím společných projektů, pracovních skupin, organizace konferencí a výměnných pobytů; specificky prohlubování spolupráce a zapojení do evropských a případně i globálních infrastruktur.
2.d Prohloubení spolupráce se státní správou a komerčním sektorem – pokračování a rozvoj současných spoluprací, hledání příležitostí k vytváření nových, zajištění transferu výzkumných a vývojových výsledků do praxe, získávání průběžné zpětné vazby a podnětů pro výzkumná a vývojová témata.
2.e Podávání projektů s významným výzkumným či vývojovým potenciálem a komercializace aplikovaných výstupů.
2.f Navázání spolupráce s nemocnicemi v ČR na ukládání zdravotnických dat pro výzkum (rozpracované FN Brno a MOU).
2.g Rozvoj spolupráce s RECETOX.
2.h Vypsání post-doc pozic na AI analýzu multimodálních zdravotnických dat (s přesnější specifikací pod-domény — např. omická a klinická data, obrazová a klinická data, časové řady).
2.i Aplikace výzkumných prototypů do klinické praxe ve spolupráci s lékařskými skupinami, případně s průmyslem — s vyžitím odpovídajícího národního a mezinárodního financování.
2. j Zapojení se na národní úrovni do budování European Health Data Spaces.
2.k Cílená interakce s ostatními velkými výzkumnými infrastrukturami v oblasti věd o živé přírodě a ochrany životního prostředí na národní i mezinárodní úrovni; hledání potenciálu zejména projektové spolupráce v rámci Horizon Europe.
2.l Aktivní role v rámci univerzitní strategie obnovy a rozvoje výzkumných infrastruktur; aktivní role na národní úrovni při dalším rozvoji výzkumných infrastruktur a zejména jejich IT zázemí.
2.m Přímá podpora zapojení ÚVT do dalších výzkumných infrastruktur, zejména v koordinaci s dalšími pracovišti MU.
2.n Specifické zapojení do celouniverzitní podpory mezioborových týmů tam, kde tyto týmy vyžadují významnou it podporu, resp. zdroje.
2.o Realizace Strategie Open Science MUNI 2022–2028.