Unikátní soubor kamnových kachlů z Veselí nad Moravou

Varování

Publikace nespadá pod Ústav výpočetní techniky, ale pod Filozofickou fakultu. Oficiální stránka publikace je na webu muni.cz.
Autoři

LOSKOTOVÁ Irena DEJMAL Miroslav MENOUŠKOVÁ Dana NOSEK Vojtěch SLAVÍČEK Karel ŠIMÍK Jakub

Rok publikování 2024
Druh Článek v odborném periodiku
Časopis / Zdroj Archaeologia Historica
Fakulta / Pracoviště MU

Filozofická fakulta

Citace
www https://journals.phil.muni.cz/archaeologia-historica/issue/view/2652
Doi http://dx.doi.org/10.5817/AH2024-2-14
Klíčová slova stove tiles; late 15th to early 16th century; south-east Moravia; digital morphometry; micropetrography; ED-XRF; 3D scan; Structure from Motion
Popis Během n evelkého a rcheologického v ýzkumu p ři s tavbě garáží v historickém jádru Veselí nad Moravou byla získána ikonograficky unikátní kolekce 30 torzovitě či fragmentárně dochovaných kachlů a jednoho konstrukčního prvku. Jde o kachle soklové, nástavcové a římsové, obdélného i čtvercového formátu, i kachle nádobkové. Část motivů nese neobvyklou heraldickou výzdobu doplněnou texty nápisových pásek (erb nitranského biskupa Antona zo Šankoviec, papežský znak a erb města Uherské Hradiště), dále se v souboru vyskytuje reliéfní zpracování erbu pánů z Kunštátu, motiv známý z prostředí Prahy jako znak Kouřimi, dvojice mariánských květin (růže a lilie) a dvě varianty geometrické výzdoby. Šest z osmi motivů má přímou analogii v nálezech z Uherského Hradiště, přičemž 3D analýzy reliéfů z obou souborů ukazují, že pocházejí z forem vyrobených z jednoho pozitivu. Tento závěr koresponduje i s výsledky mikropetrografické analýzy. U části kolekce je pak třeba poukázat na souvislost s nitranským a banskobystrickým materiálem.
Související projekty:

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info