Correlation between abnormal thermal threshold and intra-epidermal nerve fibre density in small fibre neuropathy

Varování

Publikace nespadá pod Ústav výpočetní techniky, ale pod Lékařskou fakultu. Oficiální stránka publikace je na webu muni.cz.
Název česky Korelace mezi abnormálním termickým prahem a hustotou intraepidermáních nervových vláken u neuropatie tenkých vláken
Autoři

BEDNAŘÍK Josef MORAVCOVÁ Eva

Rok publikování 2005
Druh Článek v odborném periodiku
Časopis / Zdroj European Journal of Neurology
Fakulta / Pracoviště MU

Lékařská fakulta

Citace
Obor Neurologie, neurochirurgie, neurovědy
Klíčová slova small fibre neuropathy; intraepidermal nerve fibre density; skin biopsy; PGP 9.5
Popis Klinická diagnóza neuropatie tenkých vláken (NTV) je založena na pozitivních senzitivních symptomech (burning feet). Testování termického prahu (TTT) a stanovení hustoty intraepidermálních nervových vláken (IENFD) pomocí kožní biopsie jsou metody použíávané k verifikaci postižení somatických tenkých nervových vláken. Cílem studie bylo zhodnotit korelaci mezi elektrofyziologickými testy a nálezy kožní biopsie i pacientů s NTV. Hustota intraepidermálních nervových vláken zobrazených pomocí imunoreaktivity vůči panneuronálnímu markeru PGP 9.5 byla hodnocena z vzorků kožní biopsie z distálního bérce u dvou podskupin pacientů s klinickými známkami NTV a abnormálním nálezem TTT: čisté NTV skupiny bez klinických a EMG známek postižení silných myelinizovaných vláken (38 případů) a podskupiny se smíšenou polyneuropatií (29 případů). TTT obsahovalo testování metodami reakčního času a konstantního stimulu z horních a dolních končetin. Autonomní testy (sympatická kožní odpověď, kardiovaskulární testy) byly rovněž prováděny u všech subjektů. Abnormální IENFD byla nalezena u 24 z 36 nemocných s čistou NTV a u 19 z 29 pacientů se smíšenou neuropatií. Přítomnost abnormálně snížené IENFD vykazovala signifikantní korelaci se stupněm abnormality TTT (vyjádřené jako průměrné z-skóre hodnot termického prahu), ale nikoli s přítomnosti abnormalit autonomních testů. Závěr: TTT je senzitivnější metoda a může detekovat postižení tenkých nervových vláken lehčího stupně dříve, než dojde k významnému snížení IENFD. Intraepidermální vlákna zobrazovaná imunohistochemicky pomocí panneuronálního markeru PGP 9.5 je převážně somatického původu.
Související projekty:

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info