Taxonomy and distribution of Cerastium pumilum and C. glutinosum in Central Europe

Varování

Publikace nespadá pod Ústav výpočetní techniky, ale pod Přírodovědeckou fakultu. Oficiální stránka publikace je na webu muni.cz.
Název česky Taxonomie a rozšíření rožců Cerastium pumilum a C. glutinosum ve střední Evropě
Autoři

LETZ Dominik R. DANČÁK Martin DANIHELKA Jiří ŠARHANOVÁ Petra

Rok publikování 2012
Druh Článek v odborném periodiku
Časopis / Zdroj Preslia
Fakulta / Pracoviště MU

Přírodovědecká fakulta

Citace
www http://www.ibot.cas.cz/preslia/P1212Letz.pdf
Obor Botanika
Klíčová slova Austria; Caryophyllaceae; Cerastium litigiosum; cytotype; Czech Republic; DNA; ploidy level; flowcytometry; Hungary; morphometrics; plant geography; Poland; Slovakia; Ukraine
Přiložené soubory
Popis Rozlišování druhů Cerastium pumilum a C. glutinosum působí ve střední Evropě značné potíže a při floristickém výzkumu jsou tyto druhy často zaznamenány jako C. pumilum s.l. V této práci testujeme, zda lze revidovanou taxonomickou koncepci tohoto příbuzenského okruhu, která byla uveřejněna v díle Flora Nordica, použít také ve středoevropských podmínkách, tj. v České republice, Polsku, Rakousku, na Slovensku a v Maďarsku. U 279 živých rostlin, které reprezentují 85 populací z okruhu C. pumilum s.l., jsme pomocí průtokové cytometrie zjistili ploidní úroveň. Studované rostliny bylo možno přiřadit dvěma cytotypům s poměrem relativní velikosti genomu asi 1,5, které odpovídají doloženému oktoploidnímu (2n = 72) a předpokládanému dodekaploidnímu (2n = ca 108) počtu chromosomů. Rostliny o známé ploidní úrovni byly poté analyzovány morfologicky za použití 11 kvalitativních a kvantitativních znaků a získaný datový soubor byl vyhodnocen mnohorozměrnými statistickými metodami (analýza hlavních komponent a kanonická diskriminační analýza). Dvě výsledné, morfologicky zcela oddělené skupiny se plně shodovaly se dvěma cytotypy zjištěnými průtokovou cytometrií. Na základě těchto výsledků hodnotíme oba morfologicky dobře vymezené cytotypy jako druhy, přičemž oktoploidní cytotyp ztotožňujeme na základě dosavadních poznatků s druhem C. glutinosum a dodekaploidní s druhem C. pumilum.
Související projekty:

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info